Błędy w żywieniu gekonów wszystkożernych, ich konsekwencje i jak ich uniknąć.

Żywienie gekonów orzęsionych (gargulcowych, omszałych, olbrzymich oraz innych gekonów wszystkożernych) wydaje się bardzo proste. W odróżnieniu od dominujących wśród gekonów  preferujących żywą zdobycz drapieżników, jaszczurki te chętnie przyjmują zarówno pokarm pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Mają słabość do słodkiego smaku do także ułatwia ich karmienie. Mimo tego wcale nie rzadko można napotkać na zdjęcia gekonów cierpiących na poważne choroby niedoborowe, z drastycznymi nieraz zmianami krzywiczymi. Te stworzenia są zdeformowane i niewątpliwie cierpią, więc ciężko nie zadać sobie pytania: jak mogło dojść do takiej sytuacji gdy na rynku dostępne są bez problemu wysokiej jakości karmy oraz suplementy i duży wybór owadów karmowych?

Impulsem, który nakłonił mnie do napisania tego artykułu była sytuacja, gdy do znajomej po trzech miesiącach od sprzedaży zostały odesłane gekony mocno dotknięte efektem niewłaściwej opieki. Mam nadzieję, że podniesienie po raz kolejny kwestii żywienia pomoże to zmniejszyć liczbę takich przypadków.

Przejdźmy więc to rzeczy.

Jak już zostało powiedziane, gekony orzęsione (proszę pozwolić, że nie będę za każdym razem wymieniać pozostałych gatunków czy rodzajów) są wszystkożerne. Mogą być żywione kompletną karmą komercyjną dostępną na rynku. Są to zalety, ale niestety prowadzą one do zbytnich uproszczeń, a w efekcie do problemów. Dlaczego?

Karma Repashy?ego Crested Gecko Diet ma słodki smak, pachnie miodem, który zresztą zawiera. Zawiera także suszone owoce. W żywieniu naturalnym podajemy gekonom papki z owoców, desery owocowe (musy) i miód. Prowadzi to do częstego i błędnego uproszczenia CGD = musy owocowe.  Czytamy więc w różnego rodzaju ogłoszeniach: gekony te można żywić przetartymi owocami i gerberami. Gekony te są owocożerne. To już pierwszy krok w stronę problemów. Wielu właścicieli woli bowiem karmić swoje zwierzęta owocami, niż ?sztuczną? karmą. Podoba im się sam proces przygotowywania w kuchni apetycznych musów owocowych dla gekonów, tak inny od żywienia jaszczurek owadami. Poza tym jest to zupełnie niekłopotliwe, bo większość z nas zawsze ma w kuchni jakieś owoce, więc nie trzeba martwić się zamawianiem karmy.  A kiedy braknie owoców zawsze można wyskoczyć do pobliskiego sklepu po deserek owocowy dla dzieci (tzw. Gerberka). Najważniejsze więc co musimy zapamiętać chcąc by nasz gekon miał właściwą dietę ? CGD nie równa się musom owocowym. I to wcale nie dlatego, że jest ?sztuczne?, lecz dlatego, że w przeciwieństwie do musów zapewnia wszystkie składniki odżywcze: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Podając mus owocowy podajemy gekonowi węglowodany, z pewną ilością witamin i składników mineralnych, które akurat zawierają wybrane przez nas owoce (pamiętajmy przy tym, że gdy rozcieramy owoc witaminy natychmiast zaczynają się utleniać). Jeśli musy owocowe będą jedynym lub głównym pokarmem gekona łatwo już możemy dojść do wniosku, że będzie mu brakowało protein i tłuszczy, a także wielu witamin i składników mineralnych, w tym ? szczególnie ? wapnia. Te braki szczególnie szybko uderzą w młode osobniki. Efektem jest zahamowanie wzrostu, drżenie mięśni, słabość szczęki, zaburzeni poruszania się, wreszcie deformacje kości. Nie leczona Metaboliczna Choroba Kości  (MBD) prowadzi do powolnej i bolesnej śmierci.

Jednym z powodów, dla których w AmicusDraco polecamy dietę typu: CGD + świerszcze obsypane wapniem jest to, że przy swojej maksymalnej prostocie owocuje zdrowym i prawidłowo rozwijającym się zwierzęciem. A przecież na tym nam wszystkim zależy.

Dieta naturalna sama w sobie nie jest złem. Kiedy jednak się na nią decydujemy róbmy to z głową, tak, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy.  O czym musimy pamiętać:

– Stałym i głównym elementem diety naturalnej będą świerszcze bądź inne wysokowartościowe owady karmowe np. karaczany tureckie. To one będą podstawą diety, źródłem protein i tłuszczy.

– Absolutnie nie możemy karmić gekona wyłącznie lub w większości  musami owocowymi z dodatkiem miodu, zastępując tym karmę.  Nie ma szans by tak karmiony gekon mógł być zdrowy. Z drugiej strony podawanie wyłącznie owadów też nie jest właściwym karmieniem wszystkożernej jaszczurki!

– Prócz wapnia musimy 1-2 razy w tygodniu dodać do karmy szczyptę z zestawu witamin i minerałów by uniknąć niedoborów. Żywiąc CGD witamin i minerałów do karmy nie dodajemy, gdyż ona już je zawiera. Jednak nie możemy też przesadzić: nadmiar tak samo szkodzi jak niedobór. Nie sypmy witamin łyżkami. One nie stanowią remedium na każde zło jak się często wydaje właścicielom osłabionych lub chorych zwierząt.

Pamiętajmy, że żywienie naturalne wymaga więcej wiedzy i zachodu niż żywienie karmą i owadami.

Niezależnie od tego jak żywimy gekona, zawsze pamiętajmy o obsypywaniu owadów karmowych wapniem. Większość owadów karmowych ma niekorzystny stosunek wapnia do fosforu, dlatego istnieje potrzeba jego zniwelowania. Polecamy wapń ZooMed z witaminą d3, który najlepiej sprawdził się w naszej hodowli. Witamina D3 umożliwia przyswojenie wapnia przez organizm gekona.

Zachęcamy także do zapoznania się w wątkiem porównującym dostępne na rynku karmy dla gekonów orzęsionych.

Kończąc, życzymy wszystkim zdrowych, pięknie rosnących podopiecznych.

Alicja & Aga

Opracowała: Alicja

Powyższy tekst stanowi własność hodowli AmicusDraco i jest chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie i publikowanie całości tekstu bez wiedzy autora zabronione. Osoby zainteresowane publikacją całego tekstu zapraszamy do kontaktu mailowego w celu ustalenia warunków. Kopiowanie i publikowanie małych fragmentów tekstu dozwolone tylko w przypadku podania źródła (www.amicusdraco.eu).


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/gekkota/domains/amicusdraco.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/gekkota/domains/amicusdraco.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853