Tworzenie wystroju terrarium dla gekonów Nowej Kaledonii oraz anolisów.

Istnieją różne sposoby dekorowania terrariów leśnych dla jaszczurek wspinających się. Ponieważ otrzymywałyśmy wiele zapytań o metody wykonania takiego wystroju, jaki mamy w większości naszych terrariów, postanowiłyśmy napisać ten krótki artykuł, z nadzieją, że okaże się przydatny.

Jak widać na zdjęciach poniżej (oraz w naszej galerii) używamy terrariów firmy ExoTerra.

Terraria te bardzo dobrze nadają się dla niedużych zwierząt wspinających się, przede wszystkim dlatego, iż oświetlenie umieszczone jest nad górną siatką, co zapobiega poparzeniom. Jednak taki wystrój można wykonać w każdym terrarium ? zarówno standardowym terrarium szklanym jak i takim z płyty meblowej lub OSB.

Dekoracje, jakie proponujemy, nadają się dla wszystkich gekonów z rodzaju Rhacodactylus, anolisów (w tym – z rodzaju Chameleolis), a także większości nadrzewnych jaszczurek leśnych, za wyjątkiem felsum, które preferują gładkie powierzchnie z bambusa. Wystrój można wykonać zarówno jedynie na tylnej ścianie, jak i na tylnej i obu bocznych ? zależy to od preferencji terrarysty oraz miejsca, w którym ustawione będzie terrarium.

A więc to dzieła:

Zasady:

Ścianki wykonujemy z kory dębu korkowego – przy czym im większe płaty tej kory tym lepiej. Ważne też żeby były w miarę cienkie (grube nie tylko niepotrzebnie zajmują miejsce, ale i sporo ważą).

Na ściankę używamy oczywiście płatów kory, natomiast do zrobienia doniczek – tub korkowych, przyciętych pod odpowiednim kątem. Od razu drobna uwaga – warto zrobić dość duże donice, o przynajmniej 15-centymetrowej średnicy (nawet do niedużego terrarium 45x45x60), ponieważ rośliny potrzebują miejsca dla swojej bryły korzeniowej. Doniczki umieszczamy dowolnie ? w naszych terrariach jest to zazwyczaj 2/3 i 1/3 wysokości ścianki.


W środku umieszczamy cienkie lub średnie (w zależności od potrzeb gatunku) konary dębu korkowego lub/oraz liany.

Posiadamy terraria z wystrojem zawierającym tylko konary – są to terraria dla Rahcodactylus leachianus henkeli oraz Chamaeleolis barbatus :

 

Jak i tylko z lianami (terraria dla mniejszych gatunków Rhacodactylus – ciliatus, chahoua, auriculatus). Niekiedy wraz z lianami używamy korzeni red moor wood (pamiętajmy jednak iż dla R.auriculatus oraz R. leachianus jest on zdecydowanie zbyt gładki!) :


Wykonanie:

 

? Na wstępie ustawiamy konary/liany w taki sposób by wypełniły przestrzeń terrarium. Dobrze jest zostawić wolny dostęp do dna terrarium – tak by można było je łatwo sprzątać, oraz by można umieścić kryjówkę do składania jaj.

? Konary/liany spinamy plastikowymi spinkami o odpowiedniej długości (do kupienia w Obi, Castoramie itp):

? Następnie kładziemy terrarium ?na plecy?. Nakładamy piankę monterską i układamy na niej płaty kory. Jak pianka trochę podeschnie dobrze jest płaty wcisnąć w piankę :


? Kiedy pianka wyschnie (co zajmuje około 2 godzin – w zależności od temperatury otoczenia) należy usunąć jej nadmiar, a puste miejsca wypełnić mchem. Mech wklejamy w szczeliny za pomocą silikonu akwarystycznego. W AmicusDraco używamy mchu chrobotka w kolorze naturalnym i zielonym (można go kupić np. na Allegro). Co ciekawe ? nieco ?przybrudzony? mech wygląda w terrarium bardziej naturalnie niż idealnie czysty.

? Mchem obkładamy także miejsca łączeń konarów, tak by nie było widać plastikowych spinek?

? Po zakończeniu prac pozostawiamy terrarium na około 2-3 dni, aby wywietrzał z niego zapach silikonu i pianki. Drzwiczki terrarium pozostawiamy otwarte, a pomieszczenie, w którym się ono znajduje, często wietrzymy.

? Ostatni etap do nasadzanie roślin. Na dno doniczek sypiemy nieco keramzytu, sadzimy rośliny w odpowiedniej dla nich ziemi, a górę przykrywamy warstwą torfu kokosowego, który stosujemy także jako ściółkę.

 

Nasze doświadczenie pokazuje, że w terrariach świetnie sprawdza się bardzo wytrzymały scindapsus :

Również odmiana z białymi plamami o mniejszych liściach:

hoja woskownica (Hoya):

Zanokcica (Asplenium):

Sprawdziły się także szare oplątwy, które nie potrzebują ziemi i mogą rosnąć na konarach:

natomiast oplątwy zielone (Tillandisa, Bromelia) szybko zaczęły wyglądać nieciekawie i mimo, że początkowy efekt był bardzo ładny:

rośliny dość szybko przekwitły i zmarniały.

 

Nie sprawdziła się nam również zroślicha (Syngonium):

czy też delikatna orliczka (Pteris) :

które mimo pięknego efektu na początku dość szybko zostały zniszczone przez chodzące po nich gekony.

W terrariach dla gekonów z rodzaju Rhacodactylus odradzamy użycie również szeflery (Schefflera), ponieważ okazała się zbyt delikatna by koegzystować z jaszczurkami wspinającymi po nich. Natomiast szeflera bardzo dobrze sprawdza się w terrarium dla Chamaeleolis barbatus, który spaceruje tylko po gałęziach:

W terrariach z żywymi roślinami polecamy montaż świetlówki UVB 2.0 – w naszych terrariach zamontowana jest ona w topie terrarium :

 

Mamy nadzieję, że artykuł się Wam przyda. Życzymy owocnej pracy przy tworzeniu wystroju!

Powyższy tekst stanowi własność hodowli AmicusDraco i jest chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie i publikowanie całości tekstu bez wiedzy autora zabronione. Osoby zainteresowane publikacją całego tekstu zapraszamy do kontaktu mailowego w celu ustalenia warunków. Kopiowanie i publikowanie małych fragmentów tekstu dozwolone tylko w przypadku podania źródła (www.amicusdraco.eu).

 

 

 


Notice: compact(): Undefined variable: limits in /home/gekkota/domains/amicusdraco.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853

Notice: compact(): Undefined variable: groupby in /home/gekkota/domains/amicusdraco.eu/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 853